12 Eylül 2021

Havadan yayılan hastalıkları önlemek için güncel bilgiler 23.09.2021

ile admin

Öncelikle size teşekkür ederim,  bu yazıyı sağlığınızı ve bir başkasının sağlığını düşündüğünüz için.

Hadi Başlayalım!

Şunu vurgulamak isterim İyonizer ve Ozon Cihazları ile ortamda canlı varken havayı temizlemeniz imkansıza yakındır.

Sizden ricam ekonomik de olsa bu ürünleri halk sağlığı açısından kullanmayınız. Aşağıda tüm detayları ile bunu anlatmaya çalıştım! 

HEPA13 üzeri Filtreli ürünleri kullanınız, uçaklarda kullanıldığı gibi, size bizim ürünlerimizin raporlarını, onaylarını, dokümanlarını, referanslarını, fiyat bilgisini gönderiyorum.

İsterseniz bu konuda yetkili tüm herkese sunum ve bilgilendirme yapabilirim. 

Boeing bu ürünleri kullanmak istemedi, Neden mi?👇 

https://www.boeing.com/confident-travel/research/use-of-bipolar-ionization-for-disinfection-within-airplanes.html

pdf dökümanı indirin 

2015 yılında okullarda iç çevre kalitesi ne olmalı konusunda yapılan çalışmanın web sitesini incelemenizi öneririm, pandemi yokken yapılan bir çalışma;

http://iccevrekalitesi.net/

Öğrenciler için harika bilgilendirme veren sunumlar bu biraz pandemi şartlari için uyarlanabilir, onun içinde tayvanlı @ChiaWang8 (twitter) hocaların bir çalışması var Türkçeleştirilebilir.Bu linkten ulaşabilirsiniz

http://aerosol.nsysu.edu.tw/en/scopes/108

İç Çevre Kalitesi Öğrenci Sunum Kitapçığı 

http://iccevrekalitesi.net/pdf/ogrenci.pdf

İç Çevre Kalitesi Öğretmen Sunum Kitapçığı

http://iccevrekalitesi.net/pdf/ogretmen.pdf

Okullarda İç Hava Kalitesi http://iccevrekalitesi.net/pdf/1.pdf

Okullarda Isıl Konfor http://iccevrekalitesi.net/pdf/2.pdf 

Bu bilgileri inceledikten sonra size devletimizin yetkililerinin başka alanlarda aldığı önlemlerle ilgili bir bilgi paylaşayım, çok ilginç bunlarda HEPA olmalıdır diyor. Konaklama Tesisleri için genelgede Hepa uygulanması önerilmektedir. 

81 İle Coronavirus Salgını Yeni Tedbirler Genelgesi15.12.2020Havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak. Bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecek. 

https://www.icisleri.gov.tr/81-ile-koronavirus-salgini-yeni-tedbirler-genelgesi

Sağlık Bakanlığının KAPALI İŞYERİ/OFİSLERDE COVID-19 İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER  halka yönelik broşüründe ise Havalandırma vurgusu yapılmaktadır. 

https://covid19.saglik.gov.tr/Eklenti/37653/0/covid-19kapaliisyeriofislerdealinacaktedbirlerelilania5pdf.pdf?_tag1=FCF80588A947365F47541D7C7A9912E0F66BCBEFhttps://covid19.saglik.gov.tr/TR-66248/halka-yonelik.html 

Kapalı işyeri/ofisler sık sık havalandırılmalıdır. Pencereler açılarak odanın sık havalandırılması sağlanmalıdır. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan işyerlerinin havalandırılması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır . 

 
Ozon, İyonizer ve UVC sistemleriyle hava temizleme cihazları hakkında bilgi vermek istiyorum.  Uluslararası ve Türkiye bilgilerini sizlerle paylaşacağım.Pazarlamanın güçlü olması ve cihazların maliyetlerinin gerçekte işgören cihazlara göre daha uygun olması sebebiyle tercih edilmektedirler fakat bu ürünler denildiği gibi insanların hatta canlıların var olduğu ortamlarda havayı temizlemeleri o kadarda mümkün değil… 

OZON O3 

1 – Ozon’un 0,12 düzeyini aşması sağlığa zararlı kabul edilir. Ve bu oranı belirleyebilecek cihaz ozon cihazından daha maliyetlidir ve öyle çok da kolay ölçülemez.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ozon

2- Ozone Generators that are Sold as Air Cleaners

Üreticilerin Talimatlarına Uymak Zarar Verebilir mi?
Bazı kontrollü çalışmaların sonuçları, bir kullanıcı üreticinin kullanım talimatlarına uysa bile bu standartlardan önemli ölçüde daha yüksek ozon konsantrasyonlarının mümkün olduğunu göstermektedir .

https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/ozone-generators-are-sold-air-cleaners

3- Johnathan Williams: İnsan cildi iç mekan havasında bir amonyak kaynağıdır Ozon, 1-4 nm partiküller oluşturmak için ciltle reaksiyona girebilir.

4- Yüzey temizleme ekipmanı (özellikle ozon aksine zararlıdır, havayı kirletir) kullanmanın okullarda SARS-CoV-2 bulaşmasını azaltacağını gösteren hiçbir veri yoktur.Bunun yerine taze havalı havalandırmayı en üst düzeye çıkarmaya ve havayı temizleme yöntemlerine odaklanmalıdır.

Temizlik yapılmasın denmiyor. Ozon makinaları kullanmak gibi abartılı, toksik etkili temizleme işlemlerinden kaçınmak gerekiyor.

5- Ozon İle Yapılacak Dezenfeksiyon Sistemlerinin Ruhsatlandırılma Prosedürü  

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/cevresagligi-haberler/ozon-i-le-yapilacak-dezenfeksiyon-sistemlerinin-ruhsatlandirilma-proseduru.html

İYONİZER / Plazma hatırlarsınız bundan 10 yıl önce klimalarda ION teknolojisi temiz orman havası diye satılan klimaları sonra bu klimalar birden ortadan yok oldu. Sadece Pazarlama argümanı olarak klimalara ek bir özellikmiş gibi satıldı tabiki maliyetleri de yükselmişti klimaların, özellik eklendi diye. İşte bu makalede okuyacağınız sebepten ötürü kaldırılmıştır hatta bazı firmalar hala kullanıyor.  

1-  Tüketici Raporları tekrar ortaya çıktı – bu sefer İyonik Esinti’nin sadece havayı temizlemekle kalmayıp, aslında zararlı miktarlarda ozon yaydığını iddia etti . 

https://thehustle.co/the-man-who-sold-bulletproof-raincoats/?hcb=1&amp

2- Binalarda Elektronik Hava Temizleme Ekipmanlarının kullanımına ilişkin Açık Mektup

https://medium.com/open-letter-to-address-the-use-of-electronic-air/no-to-ionizers-plasma-uvpco-bc1570b2fb9b

3- Air Ionizer Dangers: Are Ionic Air Purifiers Safe? 

4- Birçok iyonizasyon tekniğinin ozon ürettiğine dair çok sayıda kanıt

Colorado Üniversitesi Profesör Shelly Miller diyor ki;Pandemi, çaresiz okullara ve diğer kuruluşlara pahalı, etkisiz ve en kötü ihtimalle iç mekan hava kalitesine zararlı ürünler satmaya çalışan bir sürü yılan yağı satıcısını ortaya çıkardı.

http://www.iee-sf.com/TheCOVID19SnakeOilSalesmenAreHere.pdf.pdf 

UVC Yüzey temizliğinde UVC ler oldukça başarılı fakat hava temizliğinde aynı başarıyı sağlaması için mühendislik çalışması ve mali güç gerektirmektedir.

1- UV Lights and Lamps: Ultraviolet-C Radiation, Disinfection, and Coronavirus

https://www.fda.gov/medical-devices/coronavirus-covid-19-and-medical-devices/uv-lights-and-lamps-ultraviolet-c-radiation-disinfection-and-coronavirus

2- Bakteri ve Virüslerin Ultraviyole Işınlarla Dezenfeksiyonu – Prof. Dr. Afif SIDDIKİ Mühendislik çalışma olmadan hava sterilizasyonu UV C ile oldukça imkansız. UVC ledler hava sterilizasyonu neredeyse imkansız.

https://youtu.be/wjbVgVTghlQ

https://www.youtube.com/watch?v=wjbVgVTghlQ

3-  UV-C Işınları İle Dezenfeksiyon

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cevre-sagligi/haberler/20210324_Ultraviyole-C_UV-C_Isinlari2.revizyon/324.03.2021_tarihli_ve_1371_sayili_M.O._UV-C_Isinlari_Ile_Dezenfeksiyon.pdf

Havayı Temizlemek için en iyi yol ise Filtrelemektir ve güvenilirdir. 

Uçaklarda HEPA Filtrelerle temizlenmektedir. HEPA Filtreler işe yarıyor. 

https://www.airbus.com/aircraft/passenger-aircraft/cabin-comfort.htmlhttps://www.boeing.com/confident-travel/cabin-air.html

İSTANBUL – THY: ‘Uçaklarımızdaki HEPA filtreler hastane standartlarında koruma sağlıyor’

Boeing Tested Air Purifiers Like Those Widely Used in Schools. It Decided Not to Use Them in Planes.

Okul Havalandırması: COVID-19 Yayılımını Azaltmak İçin Hayati Bilgiler

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wG0dO0Su75iBuUCmY5WpfYtQlTKbQ1UzJOeBVbDxJks/edit#gid=1088190588

https://www.centerforhealthsecurity.org/our-work/publications/school-ventilation

İç Ortam Hava Kalitesi, Aerosol, COVID-19 ve Alınması Gereken Önlemler

https://www.researchgate.net/publication/347446562_Ic_Ortam_Hava_Kalitesi_Aerosol_COVID-19_ve_Alinmasi_Gereken_Onlemler

II. Covid-19 Modelleme Çalıştayı: Özgür Ertunç ( ikinci sunum)

II. Covid-19 Modelleme Çalıştayı: Özgür Ertunç ( ilk sunum)

6 Strategies To Make Classrooms Safer As The Delta Variant Spreads

Covid19 Önlemenin 6 anahtar strateji

Yanıltıcı Pazarlamanın farkında olun;

RİSK NASIL AZALTILIR?  

#KoronaHavadanBulaşıyor 

#RiskiAzaltin

Koronanın yayılımı için Harika Bir Anlatım.   

Kötü havalandırılan alanlarda Covid-19 riskini azaltmak için havalandırma üzerine mikro kurs. 

Paylaştığımız Hava Neden Önemlidir? 

Maske Havalandırma Mesafe MHM / MAD Yönergelerini Alın

https://covidstraighttalk.org/ways-to-share#social-media

Hindistan Hükümeti Covid-19 bulaşma potansiyelini azaltmak için evlerde ve çalışma alanlarında havalandırmayı iyileştirmenin yolları hakkında yönergeler

https://static.pib.gov.in/WriteReadData/specificdocs/documents/2021/may/doc202151941.pdf

İngiltere Hükümeti Koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Daha fazla işyeri ve okulun yeniden açılması ile birlikte, uygun havalandırma ile bulaşma risklerini yönetmek her zamankinden daha önemli. 

Tam rehberlik burada:

https://www.hse.gov.uk/coronavirus/equipment-and-machinery/air-conditioning-and-ventilation/index.htm?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_term=&utm_content=ventilation&utm_campaign=coronavirus

 #COVID19 yükselişte ve en çok odaklanılan ve endişe duyulan alanlardan biri de okullarımız. CFD simülasyonunun sınıflarda COVID-19 bulaşma riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.  #CFD #SIMULIA #havalandırma

https://youtu.be/1pZCRTPKmuE } 

Uzmanlar yalvarır derecesinde uyarıyorlar tüm dünya hükümetlerini!
Yüzeyleri Temizlemek,Bölmeler Yapmak, için harcama yapmayınız havanızı kimse paylaşmayınız, paylaşıyorsunuz ölçüm yapın ve iyileştirin diyorlar. Yoksa virüs aşı oluncaya kadar bir tehdit olarak kalacak.

https://www.wsj.com/video/how-risky-is-the-classroom-with-covid-19-controls-in-place/A95D4102-25F0-4B26-B5BE-C85B84F9FB2C.html?mod=e2tw

#COVIDー19’u iç mekanlarda önlemenin anahtarı havalandırma dır.

https://www.wsj.com/articles/key-to-preventing-covid-19-indoors-ventilation-11598953607?st=pwqxreal2trjirf&reflink=desktopwebshare_twitter

Pleksiglas bölmeler yapmayınız riskinizi artırabilirler 

https://abcnews.go.com/Health/stop-student-covid-spread-school-year-kicks-gear/story?id=79431295

Kapalı alanlarda koronavirüs enfeksiyonundan kaçınmak: Başkalarının havasını solumayın CO2 Ölçümü
https://english.elpais.com/usa/2021-03-29/how-to-avoid-coronavirus-infection-in-indoor-spaces-dont-breathe-other-peoples-air.html?ssm=TW_CC 

En uygun havalandırma Çözümü CO2 Ölçümü Hakkında 

İÇ ORTAM CO2 SEVİYESİ HESAPLAMASI

http://iccevrekalitesi.net/co2.htm 

Tayland Okullarda Co2 ölçümü (Tayland’da vakalar çok az çünkü havadan yayılımı halkına kabul ettirilmiş ülkelerden biri)

https://covid19.anamai.moph.go.th/web-upload/2xdccaaf3d7f6ae30ba6ae1459eaf3dd66/m_document/6736/35238/file_download/aab124b5252413c76048e5323c538208.pdf

İngiltere hükümeti okullarda Co2 ölçüm cihazların konulması için destek verdi 

Covid: CO2 monitors pledged to aid school ventilation

https://www.bbc.com/news/education-58285359https://www.gov.uk/government/news/all-schools-to-receive-carbon-dioxide-monitors   

Sosyal Mesafe 

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/14/science/coronavirus-transmission-cough-6-feet-ar-ul.html?smtyp=cur&smid=tw-nytimes

Maske Nasıl Çalışır?

https://www.nytimes.com/interactive/2020/10/30/science/wear-mask-covid-particles-ul.html

CDC, okulları mümkün olan en kısa sürede yeniden açmaya çağırıyor, ancak uygun havalandırma sorunları devam ediyor. 

https://www.nytimes.com/interactive/2021/02/26/science/reopen-schools-safety-ventilation.html?smtyp=cur&smid=tw-nytimes

Kapalı Mekanlarda Coronavirus Bulaşma Riski Neden Bu Kadar Yüksek? 

https://www.zeit.de/wissen/gesundheit/2020-11/coronavirus-aerosols-infection-risk-hotspot-interiors?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F   

Tüm bu bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz.

https://www.covidisairborne.org/

Bu bilgiler sizi korkutmasın yapılacak olan çok basit bir başkasının havamızı solumasını engelleyecek şekilde havalandırma yapacağız.

Yapamadığımız yerlerde hava HEPA filtrelerle havamızı temizleyelim. Sizin ve Çocukların sağlığı için havaya bir şey katmayınız, havaya bir şey sıkmayınız, havayı tütsülemeyiniz. Havada Partikül yoksa Sis dahi olmuyor bu videoyu izlediğinizde şaşıracaksınız, hocam.

KİŞİSEL ÖNLEMLER, YÜKSEK BULAŞICI BİR VİRAL PANDEMİDE SİZİ KORUYAMAZ. 

Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz. 

Bu pandemi ne kadar uzun sürerse, iç mekan havasını hafife almanın maliyeti o kadar yüksek olur. Prof. Morawska

https://www.theatlantic.com/health/archive/2021/09/coronavirus-pandemic-ventilation-rethinking-air/620000/

RASTGELE HAVALANDIRMA HAVALANDIRMAZ

SARS CoV-2 virüsünün havada asılı kaldığının belirlenmesinden bu yana, kapalı ortamların havalandırılarak Covid 19’un yayılmasının önüne geçilmesi önerilmektedir. Ancak; iç ortamlardaki hava hareketlerinin ve havada asılı parçacıkların bu hareket ile izleyecekleri yolun dayandığı temeller; tekil bir havalandırmanın olmayacağını göstermektedir.

https://seyhanuyguronbasioglu.blogspot.com/p/rastgele-havalandirma-havalandirmaz.html