11 Ağustos 2020

SARS-CoV-2’nin sınıflarda yayılmasını önlemek için okullar ne yapmalı?

ile admin

Maskeler SARS-CoV-2’ye karşı yeterli koruma sağladı, ancak virüsün bir taşıyıcısı (% 40’ı asimptotiktir) bir evde / işyerinde uzun süre kalırsa, virüs bulaşma şansı daha yüksektir çünkü bazı parçacıklar kaçabilir. .

Uzmanlara göre, virüsün yayılmasını önlemenin en iyi yolu, bir odaya temiz hava girmesini sağlamaktır.

Ne yazık ki çoğu oda, 4 kişinin bulunduğu 10 metrekarelik (107 fit kare) bir oda için saatte 8 hava değişimi önerisini karşılamıyor. Açık bir örnek, önerilen havalandırma oranlarını karşılamayan bir sınıftır. Bu, dünyadaki tüm okullarda yaygın bir hatadır.

UV-C ışınları sayesinde potansiyel olarak patojenleri öldürebilecek havalandırma sistemleri sayesinde okulların dersliklere dışarıdan temiz hava getirmesi veya virüsü sınıf içi havadan uzaklaştırmak için iki seçeneği var ama bu farklı bir konu ve yapacağız. farklı bir makale üzerinde tartışın.

Okullar için akıllıca bir hareket, Karbon Dioksit (CO2) monitörlerine yatırım yapmak olacaktır çünkü her sınıf için havalandırma oranlarını hesaplamalarına yardımcı olacaktır. CO2 konsantrasyonları, sınıflara yeterince temiz dış hava girip girmediğini tahmin etmemize yardımcı olabilir.

Dışarıda, düşük maliyetli bir CO2 yaklaşık ~ 400 ppm’lik bir konsantrasyonu ölçebilir, ki bu maalesef bu yeni normdur, iç mekanlarda CO2 ~ 1000 ppm’yi geçmemelidir. Birçok çalışma, yüksek CO2 konsantrasyonlarının bilişsel yeteneklerimizi ne kadar azalttığını gösteriyor, böylece CO2’yi iç mekanda izlediğimizde ve düşük tutmaya çalıştığımızda iki kat fayda sağlayabiliriz.

Sonuç

Bir CO2 monitörü, bir odanın içindeki havanın harika bir göstergesini verebilir ve okullar ve öğrenciler için çok sayıda olumlu faydası olan nispeten ucuz bir yatırımdır. Koronavirüsle mücadeleyi kazanmaya devam etmek istiyorsak iç ortamın kontrolünü ele almak önemlidir.

Piyasada Airhings Wave Plus, Airthinx IAQ, Awair, Laser Egg + CO2, uHoo, Djinn sensörleri, uRAD monitörler, Air Gradient – School, Airly gibi birçok harika çözüm var.

Hava Gradyanı – Okul