17 Aralık 2020

Partikül Madde (PM) Temelleri

ile admin

PM nedir ve havaya nasıl giriyor?

M, partikül madde anlamına gelir (partikül kirliliği olarak da adlandırılır): havada bulunan katı partiküller ve sıvı damlacıkların bir karışımı için kullanılan terim. Toz, kir, is veya duman gibi bazı parçacıklar çıplak gözle görülebilecek kadar büyük veya karanlıktır. Diğerleri o kadar küçüktür ki, ancak bir elektron mikroskobu kullanılarak tespit edilebilirler.

Parçacık kirliliği şunları içerir:

  • PM 10  : genellikle 10 mikrometre ve daha küçük çaplara sahip solunabilir parçacıklar; ve
  • PM 2.5  : çapları genellikle 2,5 mikrometre ve daha küçük olan ince solunabilir parçacıklar.
    • 2,5 mikrometre ne kadar küçük? Kafanızdan tek bir saç düşünün. Ortalama insan saçı çapı yaklaşık 70 mikrometredir – bu da en büyük ince parçacığın 30 katı büyüklüğündedir.

PM Kaynakları

Bu parçacıklar birçok boyut ve şekilde olabilir ve yüzlerce farklı kimyasaldan oluşabilir.

Bazıları şantiyeler, asfaltsız yollar, tarlalar, bacalar veya yangınlar gibi doğrudan bir kaynaktan yayılır.

Partiküllerin çoğu, enerji santrallerinden, endüstrilerden ve otomobillerden yayılan kirleticiler olan kükürt dioksit ve nitrojen oksitler gibi kimyasalların karmaşık reaksiyonları sonucunda atmosferde oluşur.

PM’nin Zararlı Etkileri Nelerdir?

Partikül madde, solunabilecek ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar küçük mikroskobik katılar veya sıvı damlacıklar içerir. Çapı 10 mikrometreden küçük bazı parçacıklar ciğerlerinize derinlemesine girebilir ve hatta bazıları kan dolaşımınıza bile girebilir. Bunlardan 2,5 mikrometreden küçük parçacıklar, aynı zamanda ince parçacıklar veya PM 2.5 olarak da bilinir , sağlık için en büyük riski oluşturur.

İnce parçacıklar, değerli milli parklarımızın ve vahşi yaşam alanlarımızın çoğu da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde azalan görüşün (pus) ana nedenidir.

Sağlık ve çevresel etkiler hakkında daha fazla bilgi edinin

Parçacık Kirliliğini Azaltmak İçin Neler Yapılıyor?

EPA, solunabilir parçacıkları düzenler. 10 mikrometreden daha büyük olan kum ve büyük toz parçacıkları EPA tarafından düzenlenmez. 

EPA’nın PM’yi oluşturan kirletici emisyonlarını azaltmaya yönelik ulusal ve bölgesel kuralları, eyalet ve yerel yönetimlerin Ajans’ın ulusal hava kalitesi standartlarını karşılamasına yardımcı olacaktır. Hava kalitesi standartlarının PM’yi azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

PM’ye Maruz Kalmamı Nasıl Azaltabilirim?

PM zararlı seviyelere ulaştığında kendinizi ve başkalarını korumak için hava kalitesi uyarılarını kullanabilirsiniz:

AirNow : Hava Kalitesi İndeksi (AQI) size her gün dış havanızın ne kadar temiz veya kirli olduğunu ve ilgili sağlık etkileriyle birlikte endişe verebileceğini gösterir. AQI, hava kalitesi verilerini, insanların sağlıklarını korumak için ne zaman harekete geçeceklerini anlamalarına yardımcı olan sayılara ve renklere çevirir.

  • AQI bildirimlerini nasıl alabileceğinizi öğrenmek için AirNow Hakkında bölümüne gidin .
  • Ayrıca, Hava Kalitesi Bayrak Programının hava kurumlarına, okullara ve diğer toplum kuruluşlarına vatandaşlarını zararlı koşullardan haberdar etmelerine ve dışarıdaki fiziksel aktiviteleri gerektiği gibi ayarlamalarına nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin  .